Spira Teoretiska Gymnasium i Lund får grönt ljus av Skolinspektionen!

Latest Articles

/ november 16, 2023

Spira Teoretiska Gymnasium i Lund får grönt ljus av Skolinspektionen!

Den 4 april i år kunde vi rapportera att Skolinspektionen på merparten av tidigare anmärkningar mot (fd. Hvilan Gymnasium Lund) fått grönt ljus med undantag för några mindre punkter.

Vi är stolta över att nu fått en bekräftelse på att vi fyller alla Skolinspektionens kriterier för en bra och fungerande skola – en viktig del i skolans kvalitetsarbete när vi siktar högre! Nästa steg är bland annat att implementera, den bland eleverna uppskattade, Elmemodellen fullt ut på skolan och bli Lunds främsta gymnasieskola.

Och med anledning av detta ska det bli extra kul att välkomna gymnasiesökande och vårdnadshavare till skolans öppet hus!

__________

Är du intresserad av att gå på vår skola?

Den 2:e december är det öppet hus på skolan. Mellan klockan 12:00-14:00 är du välkommen att besöka vår skola. Passa på att bekanta dig med våra lokaler, lära känna vår personal och lära dig mer om Elmemodellen. Vi bjuder på fika!

Läs mer om öppet hus här!